Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Fot 16737344



*

nr 1673 7344


Fot

Sent 1800-tal, Nysilver, (saknar överdel). Höjd: 39 cm


Utrop:

400 kr

Såld:

300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 20 januari 2025
kl 19:24:08


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
16/1 18:56:33 1      100 kr
17/1 09:28:05 2      150 kr
20/1 10:00:51 1      200 kr
20/1 10:17:47 2      250 kr
20/1 19:16:32 3      Vinnande bud
20/1 19:21:18 3      justering av budtak


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: fot nysilver pläter sekelskifte sent 1800-tal silver ädelmetall
  • 8207 Bordslampa
    1940-tal, trä och mässing, no 15378. Höjd: 51 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:39
  • 8211 Bordslampa
    Designtorget, "Pablo", vridbar ljuspunkt, borstad ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:17
  • 8093 Bordslampa
    Harri Koskinen, "Block Lamp" för Design House Stoc..//
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:24
  • 8337 Bordslampa
    Jasper Morrison, FLOS, "Glo-ball 1", vitt opalglas..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:11
  • 8062 Bordslampa
    Mässing med glasskärm. Höjd: 50 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:19
  • 6491 Bordslampa
    mässing. Diameter: 44 cm, höjd: 55 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:37




Ladda ner broschyr